Bloguma Hoşgeldiniz !

Mücahit Polat

İnsanlara yararlı olmaya çalışan kendi halinde bir yazar.

Ne Aramıştınız?

E-posta Aboneliği!

En güncel yazılarımızdan anında haberdar olmak mı istiyorsun?? O zaman E-posta ile takip et!

Kalıcı Bağlantı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?


Biz blogger'ların şüphesiz en çok üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi de sitemizi Seo ya uyumlu hale getirmektir.Bunun için elimizden geleni  yapar ve google'a iyi görünmeye çalışırız.İşte yapacağınız yeni görevlerden bir tanesi de perma link (kalıcı bağlantı) ler'dir.Peki ama nedir bu perma link ?
blogger kalıcı bağlantı


Perma link Nedir ??


Blogunuz da bulunan herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda adres çubuğunda yer alan Url ye perma link yani kalıcı bağlantı denmektedir.

permalink nasıl yapılır

Blogumuzda oluşturduğumuz yeni yayın oluştururken yayınınıza vermiş olduğunuz başlığa blogger otomatik perma link ekler.Genelde 35-40 karakterden oluşur.Ama siz yayın başlığınızda türkçe karakter kullanmış iseniz perma link anlamsız olacaktır.Çünkü blogger türkçe karakter desteklemez.Bu da sizin arama sonuçlarında bir adım geride başlamanıza neden olur.Peki yok mu bunun bir çaresi elbette var.

Blogger'ın bize sağlamış olduğu kolaylıkla artık kendi kalıcı bağlantımızı oluşturmuş olacağız ve hem seo ya uygun olacak hemde düzenli kalıcı bağlantılar oluşturmuş olacağız.

Perma link (Kalıcı Bağlantı) Nasıl Oluşturulur ??


İlk önce yapmanız gereken blogger panelinize girerek yeni yayın oluşturmak.Yazınıza bir başlık verdikten sonra sağ taraf da bulunan ''Bağlantılar'' seçeneğine tıklayın.Alt taraf da resim de gördüğünüz gibi bir ekran çıkacaktır.
permalink nasıl kullanılır

Eğer direkt olarak yayınlasaydık bizim bağlantımız bu şekilde olacaktı.Ama bu şeklide anlamsız görünen bağlantılar google'ın hiç sevmediği bağlantı türü olduğundan biz kendimize düzgün bir bağlantı oluşturacağız.Resimde gördüğünüz gibi ''Özel Kalıcı Bağlantı'' seçeneğine tıklıyoruz.
kalıcı bağlantı nasıl yapılır

Resimde de görmüş olduğunuz gibi türkçe karakterler'den kurtulup kendi kalıcı bağlantımı yapmış oldum.Burada dikkat etmeniz gereken türkçe karakter kullanmamak olacaktır.Aralarda ki türkçe karakterleri silerseniz resimde gördüğünüz gibi düzgün ve google amcanın sevdiği bir kalıcı bağlantı oluşturmuş olursunuz.İki resmide karşılaştırıp aradaki farkı görebilirsiniz.Bunu yapmanın bize ne faydası var diyorsanız eğer arama motorlarında bir adım öne geçmek istiyorsanız bunu mutlaka yapmanız gerekmektedir.Not:Aklınızdan eski yayınlarımın  kalıcı bağlantılarını değiştirmeliyim diye geçiriyor olabilirsiniz.Hevesinizi kesmek istemem ama malesef bu mümkün değil.Sadece bundan sonraki oluşturacağınız yayınlar için geçerli. 
9 yorum :

 1. Wordpress'te eski permalinkleri değiştirebiliyorum:) Blogger izin vermiyor mu?

  YanıtlaSil
 2. Google'ın bunu sevmediğini bilmiyordum artık biliyorum teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Özür dilerim cem baki izin veriliyor ben unutmuşum.Bir yöntemi var.

  YanıtlaSil
 4. Seo dostu URL adresler olmadan bir sitenin isteiği noktaya ulaşması çokk ama çok zor

  YanıtlaSil
 5. İçeriklerimizde SEF URL ve Permalink gerçekten önemli. Bunları kullanmaya özen gösterirken yoğunlaşmak istediğimiz anahtar kelimeleri de başlık ile birlikte linklerde kullanmak da gerekli tabii.

  YanıtlaSil
 6. Eğer eski yayınlarınızı taslak haline alırsanız kalıcı bağlantılarını değiştirebilirsiniz ama bunu Google'ın indekslediği ve hit getiren eski yayınlarınız için kullanmanızı önermem. Bu arada kalıcı bağlantılarda türkçe karakterlerin silindiğini şimdi fark ettim ve önemini anladım teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. kardeş öncelikle çok yararlı bilgiler paylaşıyorsun Allah razı olsun .bir sorum olcaktı Ana sayfada tek yayını kalıcı olarak bırakmak istiyorum.nasıl yapabilirim acaba.teşekkürler..

  YanıtlaSil

Soru ve Yorumlarınızı Bize Yazın


Yandex.Metrica Blogger Widgets