Bloguma Hoşgeldiniz !

Mücahit Polat

İnsanlara yararlı olmaya çalışan kendi halinde bir yazar.

Ne Aramıştınız?

E-posta Aboneliği!

En güncel yazılarımızdan anında haberdar olmak mı istiyorsun?? O zaman E-posta ile takip et!

Resimler Nasıl Optimize Edilir ?


Sitelerin hızlı açılması ve seo ya uyumlu hale gelmesi için yapmamız gereken bazı uygulamalar var.Çünkü bir web sitesinin hızlı açılması ziyaretçiler açısından olduğu kadar arama motorları tarafından da olumlu karşılanan bir durumdur.
resimlerde seo nasıl yapılır

Hemen hemen hepimiz site hızımızı test ederiz ve orada aşağıdaki resimleri optimize edin yazısı çıkar.İşte bende resimleri nasıl optimize edebileceğiniz hakkında maddeler hazırladım.Bu maddeleri uygulayarak hem site hızınız artmış olacak hemde resimlerinize seo yapmış olacaksınız.


Resimlere Etiket Nasıl Eklenir ?


Makaleniz de kullandığınız resimlerde mutlaka ''resim özellikleri'' özelliğinden yararlanmalısınız.Çünkü arama motorları resimlerinizin ne ile ilgili olduğunu anlamayaz.Bunun için resimlere etiket eklememiz gerekir.Makalenize bir resim eklediğinizde resmin üzerine tıklayıp ''özellikler'' sekmesine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.
Resimler nasıl optimize edilir

Bu alanı makalenize göre uygun anahtar kelimelerle doldurmayı unutmayın.Her resim için mutlaka bu işlemi yapınız seo açısından çok önemlidir.


Resimlerde Yükseklik ve Genişlik Ayarları 


Yine önemli seo ayarlarından bir tanesidir.Resimlerinizde ''width'' ve ''height'' yani yükseklik ve genişlik ayarlarını yapmaz iseniz resimler siteniz açılır iken önce tam boyutta açar sonra orjinal hali ile yüklenir buda büyük boyutlu resimler için bir dezavantajdır.Çünkü site açılış hızımızı büyük oranda etkiler.Ama resimlerimize yükseklik ve genişlik ayarları verir isek bizim belirlediğimiz boyutlarda yüklenir ki site açılış hızımız yarı yarıya düşer.Bu ayarı yapmak için ise makale oluştururken resimlerde height="125" width="125" şeklinde etiketleri mutlaka kullanmalısınız.


Resimler Nasıl Sıkıştırılır ?


Bir web sitesinde resimler olmazsa olmazlardandır.Fakat çok fazla resim site boyutumuzun artmasına dolayısı ile sitemizin geç açılmasına sebep olur.Birde tabi ki arama motorlarına yaranmak için resimlerimizi sıkıştırmamız gerekir.

Benim bu işlem için sürekli kullandığım iki tane site var.Birincisi compressor.io bu sitede resimlerinizi hiç kayıpsız olarak %60 lara kadar hiç kayıpsız sıkıştırabilirsiniz.İkinci sitem ise webresizer bu sitede ise hem resimleri sıkıştırıp hemde yukarıda bahsettiğim konuda ki gibi yükseklik ve genişlik ayarlarını yapabilirsiniz.Benim size önerim ikinci sitedir.Sonuçta iki işi birden yapmış olursunuz.Tüm resimleriniz de bu yöntemi uyguladığınızda site açılış hızınız gözle görülür şekilde değişecektir.Hemde resimlerinizi seo ya uyumlu hale getirmiş olursunuz.


Yukarıda ki yöntemleri uygulamanız durumunda hem site açılış hızınız azalmış olacak hemde resimlerinizi seo ya uygun hale getirmiş olacaksınız.
5 yorum :

 1. Bloggerde nasıl yapılacağını anlatmışsını. Artık bunları denemem lazım. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel ve uygulanması gerek bilgiler emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Seo işi cok karisik olmasada çoğumuz zorllaniyoruz. Tesekkur ederim yazi icin blogumda uygulayacağım.

  YanıtlaSil
 4. teşekkür ederim, sitemde kullandım :)

  YanıtlaSil
 5. cidden güzel yönetemmiş, sayenizde bizde bir şeyler öğreniyoruz.

  YanıtlaSil

Soru ve Yorumlarınızı Bize Yazın


Yandex.Metrica Blogger Widgets